Používání dusíku k inertizaci atmosféry během pájecích procesů se stalo obecně uznávanou praxí v elektronickém montážním průmyslu. Bez ohledu na to, zda je proces pájení vlnou, selektivním nebo přetavením, dusík zlepšuje proces zlepšením kvality spoje a minimalizací defektů.
Procesy pájení
Pájení vlnou Při pájení vlnou je požadovaná čistota důležitější než při opravách. Při procesu pájení vlnou jsou namontované součásti vedeny řadou zón, které přidávají tok, teplo a vlnu roztavené pájky. Dusík je přidáván v uzavřeném, plynotěsném tunelovém systému ve stroji během celého procesu.
Přetavovací pájení Některé pájecí procesy probíhají v přetavovací peci a dusík je přidáván během celého procesu. Proces začíná předehřátím osazených desek plošných spojů, které umožní vyschnutí vody, přísad aktivujících tavidlo atd. z desky. Dále se pájecí pasta skládající se z tavidla a zrnek pájky roztaví a nanese na ostrůvky během fáze přetavení. Nakonec se pájené spoje a díly ochladí. Čistota dusíku je méně důležitá ve srovnání s pájením vlnou.